RHEO KNEE by Ossur – elektroniczne kolano – sztuczna inteligencja.

Rheo Knee - elektroniczne kolano Ossur

Rheo Knee – elektroniczne kolano Ossur

RHEO KNEE

jest kolanem sterowanym elektronicznie, w którym znalazły zastosowanie najnowsze osiągnięcia technologiczne takie jak: Dynamic Learning Matrix Algorithm (DLMA) – oprogramowanie kolana, które w czasie rzeczywistym dostosowuje pracę kolana RHEO do potrzeb użytkownika czy Magnetorheological (MR) Actuator – wykorzystujący specjalny płyn reagujący na pole magnetyczne, które w zależności od natężenia zwiększa bądź zmniejsza jego „gęstość”. W górnej części kolana wbudowane są obrotowe łopatki, między którymi znajduje się specjalny płyn reagujący na pole magnetyczne.

Takie rozwiązanie pozwala płynnie regulować opór pracy kolana bez wywoływanie ciśnienia wewnątrz mechanizmu kolana co może znacznie wydłużyć jego żywotność. Nie ma więc obawy o wycieki płynu hydraulicznego, czy odgłos przemieszczania się płynu w systemie hydraulicznym. Konstruktorzy kolana RHEO stosując to rozwiązanie pozbyli się także tych sił oporu podczas pracy stawu kolanowego, które pojawiały się przy zastosowaniu płynu hydraulicznego. Przeznaczone dla pacjentów mało i średnio aktywnych poruszających się chodem naprzemiennym.
Zakres zgięcia 120° Aluminiowa rama

Komfort i bezpieczeństwo.

Zastosowanie opisanych rozwiązań sprawia, że charakterystyka pracy stawu kolanowego zapewnia użytkownikowi uczucie komfortu i bezpieczeństwa przy minimalnym zużyciu jego energii. Wyeliminowanie z pracy kolana nieprzyjaznych pacjentowi sił oporu podczas fazy „pre-swing” pozwala na bardziej dynamiczną pracę stopy w tej fazie oraz naturalne ustawienie miednicy. Pracą kolana RHEO steruje specjalistyczne oprogramowanie, które w czasie rzeczywistym bada poczynania pacjenta i dostosowuje pracę kolana do potrzeb i aktualnej sytuacji, w jakiej znajduje się pacjent (rampy, schody). W obrębie kolana znajdują się czujniki, które 1000 razy na sekundę badają zachowanie się wybranych części kolana RHEO. Zdobyte w ten sposób informacje o siłach występujących w kolanie, jego prędkości pracy, kącie zgięcia oraz wiele innych, zostają „obrobione” przez mikroprocesor, który niemal równocześnie z ich otrzymaniem potrafi zamienić na dane sterujące pracą kolana. Przykładem może być sytuacja, kiedy pacjent schodzi ze schodów. Dzięki czujnikom i oprogramowaniu, Matrix mikroprocesor wie, że siły, jakie występują w danej chwili w kolanie oraz kąt zgięcia odpowiadają sytuacji, kiedy pacjent znajduje się na schodach. Dzięki temu może tak dobrać charakterystykę pracy by zapewnić pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo i wygodę.

Dodaj komentarz